Szycie rolet rzymskich krok po kroku

Rolety świetnie się sprawdzają w oknach zamiast firan. Są łatwe w użytkowaniu i funkcjonalne. Można przy nich wietrzyć pomieszczenia tak poprzez uchylenie okna jak i otworzenie go na oścież. Ponadto wybór rolet jest dzisiaj tak duży, że do każdego z pomieszczeń w domu, dobierzemy i wzór, i kolor pod wystrój danego pomieszczenia. Pojawiają się typowe wzory florystyczne przedstawiające kwiaty i motywy liściaste o rozmaitych kształtach, jak też formy bardziej abstrakcyjne, typowe dla surowych i minimalistycznych wnętrz.

Zamiast zasłon i firan do sypialni, z całą odpowiedzialnością można polecić rolety rzymskie. Bardzo efektowna to ozdoba okna, a przy tym praktyczna i może uczynić sypialnię absolutnie miejscem wyjątkowym. Jest ona tym pomieszczeniem, które szczególnie powinno sprzyjać przyjemnemu spędzaniu czasu, dlatego śmiało rolety można kupować do sypialni. A jeśli nie kupować, to uszyć samodzielnie. To nie żart, to realna propozycja, a jak to zrobić? Dzisiaj wiele dekoracji i ozdobnych elementów wyposażenia dla domu to rękodzieło. Z prostej przyczyny; samodzielnie dobieramy wzór, wielkość, zwłaszcza do okien nietypowych rozmiarów a przy tym zyskujemy tanie rolety dla domu. A zatem do dzieła;

Potrzebny będzie pas tkaniny o długości dopasowanej do okna i szerokości o ok. 5 cm większej od szerokości okna. Dodatkowo przygotować trzeba mechanizm ze sznurkami, obciążnikiem, taśmę, listewki i rzep- do kupienia w sklepach z wyposażeniem do wystroju okien. Pięciocentymetrowy pasek tkaniny zaprasowujemy po obu bokach, następnie rozprostowujemy i brzeg zaginamy do środka jeszcze raz zaprasowując całość. Brzegi rolet zaszywamy. Następnie tkaninę odwracamy na lewą stronę i zaznaczmy na całej długości przy pomocy kredy, w których miejscach mają być patyczki. Składamy w miejscach oznaczeń 1 cm od brzegu i znów przeszywamy tunele na patyczki.

Kiedy ją już przyszyjemy należy odwrócić tkaninę i od góry doszyć po obu stronach taśmę rzepową. Od dołu rolety zaznaczamy 8 cm i zaprasowujemy tak by brzeg zawinąć do środka a następnie przeszywamy. To jest tunel na obciążnik. Taśmą rzepową przyczepiamy tkaninę do systemu okiennego. Składamy plisy i doszywamy kółeczka na sznurek zgodnie z wysokością przelotki. We wcześniej zaszyte tunele wkładamy patyczki usztywniające oraz obciążnik. Przeciągamy sznurek przez kółeczka i roleta gotowa do zawieszenia w oknie.